Przepisy regulujące bezpieczeństwo przeciwwybuchowe
- Dyrektywa 1999/92/WC (ATEX 137),
- Dyrektywa sprzętowa 94/9/WE oraz
- Dyrektywa warunków pracy 1999/92/WE.
Najczęstsze błędy przy opracowaniu instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zdarzają się głównie w części graficznej dokumentu:
Szukając firmy, która opracuje dla nas instrukcję bezpieczeństwa pożarowego napotykamy na zasadnicze pytanie „jak wybrać odpowiednią firmę do opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?” W dobie uwolnienia zawodów i swobody działalności gospodarczej zadanie wcale nie jest proste. Na rynku można znaleźć zarówno w pełni profesjonalne firmy jak i osoby, które kompletnie nie powinny zajmować się tym tematem. Więc na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?
Zgodnie z § 6 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe,
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowe właścicielom, zarządcom lub użytkownikom budynku /w zależności od tego kto jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej/
Często nasi klienci zastanawiają się jak przygotować się do kontroli straży pożarnej? W związku z tym przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi wymaganymi jakie musi spełnić właściciel, zarządca, użytkownik obiektu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego to obowiązek właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku lub obiektu. Odpowiedzialność za realizację tego obowiązku spada na osobę, która odpowiada za ochronę przeciwpożarową.
Zgodnie z art. 4 pkt. 2, 2a, 2b ustawy o ochronie przeciwpożarowej instrukcje bezpieczeństwa pożarowego mogą opracowywać osoby, które spełniają kryteria stawiane osobom wykonującym czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, czyli: