Firmy Ppoż

Jak wybrać firmę do opracowania IBP?

Napisane przez: firex.pl Data: . Kategoria: Poradnik ppoż

Szukając firmy, która opracuje dla nas instrukcję bezpieczeństwa pożarowego napotykamy na zasadnicze pytanie „jak wybrać odpowiednią firmę do opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?” W dobie uwolnienia zawodów i swobody działalności gospodarczej zadanie wcale nie jest proste. Na rynku można znaleźć zarówno w pełni profesjonalne firmy jak i osoby, które kompletnie nie powinny zajmować się tym tematem. Więc na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?

Usługi

Część firm prezentując swoją ofertę, proponuje „kompleksowe usługi”. Wybierając firmę, która świadczy kompleksowe usługi przeciwpożarowe możemy liczyć na niższe ceny i zdecydowanie szybszy czas realizacji. Dodatkowo w przypadku ustalenia nieprawidłowości w budynku podczas opracowywania instrukcji taka firma może od raz usunąć nieprawidłowość.

Doświadczenie

Przed wyborem firmy należy obowiązkowo sprawdzić doświadczenie firmy, która świadczy usługi w zakresie ppoż. w tym opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Wybranie doświadczonej firmy pozwoli uniknąć późniejszych problemów związanych z jakością świadczonych usług. Źródłem informacji dot. doświadczenia może być zakładka np. doświadczenie na stronie firmy. O doświadczenie firmy możemy zapytać bezpośrednio w siedzibie firmy lub telefonicznie dzwoniąc na numer kontaktowy.

Referencje

Tym należy kierować się najczęściej. Nikt tak dokładnie nie oceni firmy jak byli klienci. Opinie osób, które doświadczyły współpracy z daną firmą są więc bezcenne. Z pomocą przychodzą liczne fora internetowe lub np. zakładka na stronie firmy zawierająca rekomendacje.

Uprawnienia

Posiadanie uprawnień do opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego jest niezbędne. Tutaj należy również być ostrożnym. Wiedza osoby, która posiada tytuł inspektora ppoż. zdobyty podczas kilkudniowego szkolenia w zdecydowanej większości przypadków będzie zdecydowanie mniejsza od inżyniera pożarnictwa, który studiował zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową przez 4 lata.

Cena

Jeden z najważniejszych czynników wyboru firmy ale nie powinna mieć kluczowego znaczenia. Cena, którą proponuje wykonawca, może dużo powiedzieć na temat jakości świadczonych usług. Jeśli cena za opracowanie instrukcji ppoż. u jakiejś firmy zdecydowanie odbiega od cen rynkowych może to świadczyć np. o rzetelności przy wykonywaniu usługi. Oczywiście nie jest to regułą ale w tym przypadku powiedzenie „Dobre i Tanie” raczej nie będzie miało zastosowania.

Przez internet (online)

Część firm proponuje opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego w pełni przez internet bez jakiejkolwiek wizyty w obiekcie. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług takich firm. Nie da się rzetelnie opracować instrukcji bez wizyty na terenie obiektu.

Aktualizacja

Wybierając firmę należy pamiętać, że instrukcję powinno się aktualizować co dwa lata. W związku z tym cena wykonania takiej aktualizacji przez tą firmę nie powinna być wygórowana.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ WYCENĘ…

Podsumowanie

Na koniec, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw należy wybrać firmę, która spełni wszystkie pokładane w niej oczekiwania. Trzeba przeanalizować swoje potrzeby i starannie sprawdzić kompetencje wybranej firmy. Bo przecież od dobrego wyboru zależeć będzie czy dostaniemy dobre opracowanie, no i przede wszystkim czy nie będzie dodatkowych problemów np. takich jak:

 • konieczność ponownego opracowania w przypadku źle lub nierzetelnie opracowanej instrukcji (bardzo częsty przypadek)
 • problemy przy wypłacie odszkodowania w przypadku szkody związanej z pożarem
 • problemy w przypadku kontroli z Państwowej Straży Pożarnej

Komentarzy: (5)

 • Inspektor

  |

  Niestety nasza szara rzeczywistość jest taka, że liczy się w 99% przypadków tylko cena. A potem zdarzają się problemy. Już poprawiłem kilka instrukcji po nisko budżetowych fachowcach z mizerną wiedzą. W ostatnim czasie zdarza się że niekompletne instrukcje są podważane nawet przez firmy ubezpieczeniowe podczas audytów. Już nie tylko PSP kontroluje prawidłowość sporządzania instrukcji.

  Ale do meritum. Super zestawienie kryteriów wyboru firmy ppoż.

  Odpowiedz

 • Piotr-PSP

  |

  Zdecydowanie powinno się brać firmy z polecenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości to koniecznie sprawdzamy doświadczenie potencjalnego usługodawcy. Ochrona przeciwpożarowa to zbyt ważny temat żeby zlecać usługi ppoż byle komu bez wiedzy i doświadczenia.

  Odpowiedz

 • Adam

  |

  Jaka jest cena opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego ? Jakie dane są potrzebne żeby wycenić takie opracowanie?

  Odpowiedz

  • Tomix

   |

   Cena instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zależy od posiadanej dokumentacji, wielkości obiektu i występujących zagrożeń. Przynajmniej u mnie:)

   Odpowiedz

   • firex.pl

    |

    Zgadza się. To są najważniejsze kryteria wyceny instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Fanpage

Fanpage FIREX

Kontakt

Fanpage FIREX
 FIREX
 ul. F. Chopina 10
 23-300 Janów Lubelski
  506 412 807
 biuro@firex.pl