Czy instrukcja jest niezbędna przy odbiorze budynku?
Zgodnie z § 6 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich wymienionych w § 6 ust. 8 , zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego.
Zgodnie z art. 56 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. „Prawo budowlane” – Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego jest zobowiązany powiadomić m.in. Państwową Straż Pożarną o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania.
Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej rozpoczęcie eksploatacji m.in. nowej, przebudowanej lub wyremontowanej budowli, obiektu lub terenu, może nastąpić wyłącznie, gdy:
- zostały spełnione wymagania przeciwpożarowe,
- sprzęt, urządzenia pożarnicze i ratownicze oraz środki gaśnicze zapewniają skuteczną ochronę przeciwpożarową.
Zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt. 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej czynności kontrolno-rozpoznawcze prowadzone przez PSP są przeprowadzane na podstawie zgłoszenia obiektu, dla którego przepisy prawa wymagają wydania przez organy Państwowej Straży Pożarnej opinii lub zajęcia przez nie stanowiska w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Czynności, o których mowa wcześniej zgodnie z art. 23. ust. 3 są przeprowadzane m.in. w zakresie:
- kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych,
- oceny zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie budowlanym
- oraz oceny zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.
W związku z powyższym instrukcja bezpieczeństwa pożarowego może być wymagana na etapie odbioru budynku przez Państwową Straż Pożarną. Dodatkowo niektórzy architekci dodają do projektów budowlanych zapis o konieczności opracowania instrukcji. W takich przypadkach instrukcja będzie prawdopodobnie niezbędna do odbioru budynku.
Komentarzy: (2)
Aspirant
| #
Coraz częściej jest potrzebna. Chociaż wg. mnie instrukcja powinna być opracowana dla już funkcjonującego budynku a nie do odbioru. Przed rozpoczęciem funkcjonowania obiektu nie zawsze da się wszystko określić.
Ostatnio miałem taki przypadek gdzie po rozpoczęciu funkcjonowania obiektu właściciel dostawił sobie kolejny magazyn z butlami propan-butan (paliwo dla wózków). Informacja o tym znalazła się w instrukcji dopiero po 2 latach przy okresowej aktualizacji.
Odpowiedz
Piotr-PSP
| #
Niestety często jest wymagana podczas odbioru a zdecydowanie powinna być później opracowywana.
Odpowiedz