Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Opracowujemy w pełni profesjonalne instrukcje bezpieczeństwa pożarowego. Dzięki zgodnej z przepisami instrukcji dowiesz się m.in. jakie wymagania ppoż powinien spełniać budynek, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać prace niebezpieczne pod względem pożarowym, jak zachować się w przypadku pożaru i dużo więcej. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania instrukcji ppoż.
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego jest wykonywana w oparciu o obowiązujące przepisy przeciwpożarowe, dokumentację techniczną budynku oraz wizję lokalną.
Wykonana przez nas instrukcja składa się z trzech części:
- Części opisowej, zgodnej z obowiązującymi przepisami. Zazwyczaj jest to ok 60-80 stron.
- Części graficznej, w postaci rzutów poszczególnych kondygnacji zawierających m.in. rozmieszczenie gaśnic i urządzeń ppoż., kierunki ewakuacji oraz wyjścia ewakuacyjne, występowanie substancji niebezpiecznych oraz planu usytuowania obiektu/ów na działce.
- Załączników takich jak np. lista osób, które zapoznały się z instrukcją, oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z instrukcją, oświadczenie pracownika o odbyciu szkolenia ppoż., dokumentacja niezbędna przy wykonywaniu prac niebezpiecznych pod względem pożarowym i innych wg wymagań.
Do wersji papierowej na życzenie dołączamy kompletną wersję elektroniczną.
Cena instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Cena instrukcji jest uzależniona m.in. od: – powierzchni budynku, – posiadania dokumentacji projektowej do budynku, – posiadania aktualnych rzutów wszystkich kondygnacji w wersji papierowej lub elektronicznej np. dwg, pdf, jpg
Aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami instrukcję bezpieczeństwa pożarowego należy aktualizować nie rzadziej niż raz na 2 lata. Instrukcję należy również aktualizować po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony ppoz. W przypadku aktualizacji wykonanego przez nas opracowania, cena jest zdecydowanie niższa.
Ważne informacje
Potrzebne kwalifikacje Instrukcja może być opracowana tylko przez osoby posiadające kwalifikacje: technika pożarnictwa, inżyniera pożarnictwa, inspektora ochrony przeciwpożarowej lub specjalisty ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Podstawą prawną do powyższego stwierdzenia jest zapis zawarty w art. 4 ust. 2, 2a, 2b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.
Gdzie jest wymagana? Instrukcja jest wymagana w budynkach, których kubatura przekracza: – 1000 m3 (czyli ok. 300 m2 powierzchni) dla budynków zakwalifikowanych przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych czyli m.in. budynki biurowe, budynki handlowo-usługowe, obiekty sportowe, hotele, pensjonaty, szpitale, szkoły, przedszkola, zakłady produkcyjne, hale magazynowe itd. – 1500 m3 dla budynków inwentarskich czyli m.in. stodoły, obory itd. oraz gdy powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1 000 m2. np. place składowe
Wdrożenie. Samo opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego jest niewystarczające, żeby spełnić wszystkie wymagania przepisów. Instrukcję należ jeszcze wdrożyć. Sposobów wdrożenia instrukcji jest wiele, ale najpopularniejszymi są: – wprowadzenie zarządzenia wewnętrznego zobowiązującego pracowników do stosowania wszystkich zapisów zawartych w instrukcji, – zapoznanie wszystkich pracowników z instrukcją oraz sporządzenie listy pracowników, którzy się zapoznali z instrukcją lub indywidualnych oświadczeń o zapoznaniu się z instrukcją. W każdym przypadku niezbędnym elementem wdrożenia instrukcji jest zapoznanie z nią wszystkich pracowników.
Gdzie przechowywać? Instrukcja powinna znajdować się w miejscu dostępnym dla ekip ratowniczych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przetrzymywanie kopii instrukcji na recepcji lub w specjalnej skrzynce przy głównym wejściu.
Przekazać do PSP? W niektórych przypadkach instrukcję należy przekazać do najbliższej Komendy Powiatowej lub Miejskiej PSP.
Inne nazwy. Często instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest nieprecyzyjnie nazywana. Najczęściej występujące błędne nazwy to: – instrukcja ppoż., – instrukcja przeciwpożarowa, – instrukcja pożarowa,
Kto kontroluje? Kontrolę w zakresie opracowana instrukcja bezpieczeństwa pożarowego prowadzi Państwowa Straż Pożarna. Należy jednak pamiętać, że spełnienia przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym opracowania i wdrożenia instrukcji wymagają również firmy ubezpieczeniowe na etapie ubezpieczania, jak i ewentualnej wypłaty odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe nie zawsze informują, o tym a zapis w umowie zazwyczaj ogranicza się do stwierdzenia, że budynek musi spełniać wymagania przepisów ppoż.